Realizacja drugiego projektu pod nazwą „Kształcenie zawodowe w rolnictwie – staż w gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii”- projekt nr 2023-1-PL01-KA122-VET- 000146949 rozpocznie się w lipcu bieżącego roku i zostanie zakończona do końca czerwca 2025 roku. Uczestnicy tego projektu wywodzą się z następujących szkół: Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.
Stażyści zebrali się w siedzibie Fundacji „Barka” w Poznaniu, aby odbyć spotkanie organizacyjne przed wyjazdem. W spotkaniu wzięli również udział rodzice stażystów. Podczas tego spotkania przekazano uczestnikom adresy i charakterystykę gospodarstw szkoleniowych, w których odbędą staż zawodowy. Poza tym organizatorzy odpowiadali na pytania uczestników stażu i rodziców. Na zakończenie spotkania organizacyjnego uczestnicy stażu podpisali umowy o staż. W przypadku uczestników niepełnoletnich umowy zostały również podpisane przez jednego z rodziców.
Po zakończeniu spotkania organizacyjnego uczestnicy stażu zawodowego wraz z opiekunem wyjechali do Niemiec na kilkudniowe szkolenie wprowadzające, które przeprowadzone zostało w siedzibie partnera zagranicznego. Stażyści zamieszkali w internacie Ośrodka, gdzie przez kilka dni odbywali szkolenie wprowadzające, na które składało się
-szkolenie w zakresie produkcji roślinnej,
-szkolenie w zakresie tuczu trzody chlewnej,
-szkolenie w zakresie obsługi maszyn rolniczych,
-szkolenie dotyczącego uzyskiwania dodatkowego dochodu w gospodarstwie rolnym,
-przygotowanie językowo-kulturowe – utrwalenie poznanego słownictwa.
Następnie praktykanci wyjechali do indywidualnych licencjonowanych gospodarstw rolnych w Dolnej Saksonii. W tych gospodarstwach stażyści przebywać będą przez 3 miesiące w charakterze domowników i przejdą szkolenie praktyczne. Przez ten czas są członkami niemieckich rodzin, mieszkają razem z tymi rodzinami, wspólnie pracują, spożywają posiłki i uczestniczą w ich życiu codziennym.
Podczas stażu zawodowego stażyści mają zapewnione:
– zakwaterowanie i pełne wyżywienie;
– kieszonkowe w wysokości 300 euro miesięcznie
– ubezpieczenie od chorób, następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej,
– premię w wysokości 300 euro, która jest wypłacana na zakończenie stażu zawodowego.
Poza tym uczestnicy stażu zawodowego odbędą dwa wyjazdy edukacyjno-kulturowe, które są ważną częścią realizowanych projektów. W bieżącym roku będzie to wyjazd do Auto Stadt w Wolfsburgu oraz wyjazd do Heide Parku w miejscowości Soltau.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć: