Uczestnicy stażu zawodowego przybyli do instytucji przyjmującej na spotkanie, które miało na celu spotkanie się wszystkich uczestników stażu i opiekunów, wymianę doświadczeń i uwag na temat kilku tygodni już odbytego stażu. Miało to miejsce pod koniec sierpnia w dniach 24.08 – 26.08.2023 roku..

Bieżący staż zawodowy jest realizowany ze środków nowego programu pod nazwą Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), który przewidziany jest na lata 2021-2027.

Jednym z jego beneficjentów jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która realizuje również program Erasmus+.

Projekt, który realizujemy nosi tytuł „Staż zawodowy uczniów polskich szkół rolniczych w Niemczech” – nr projektu 2022-1-PL01-KA122-VET-000069089.

Spotkanie rozpoczęło się dnia 24 sierpnia br. w siedzibie organizacji przyjmującej – Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej w Nienburgu. W spotkaniu wzięli również udział właściciele gospodarstw szkoleniowych, w których uczestnicy odbywają staż zawodowy oraz opiekunowie stażystów ze strony polskie i niemieckiej.

Podczas spotkania wymieniono doświadczenia  i uwagi odnośnie dwóch miesięcy stażu. Wypowiadali się stażyści, właściciele gospodarstw oraz opiekunowie stażystów. Nikt z obecnych nie miał większych uwag i zastrzeżeń co do dotychczasowego przebiegu stażu zawodowego. Generalnie praktykanci, jak i właściciele gospodarstw szkoleniowych byli zadowoleni z jego przebiegu. Jedna ze stażystek wróciła wcześniej do Polski – po odbyciu 4 tygodni stażu zawodowego. Głównym powodem były problemy zdrowotne. Podejmowane były próby zatrzymania jej na stażu – rozmowy przeprowadzone przez opiekunów – ale istniała możliwość nawrotu wcześniejszej choroby i po konsultacjach z rodzicami praktykantka wróciła do Polski.

Inni  stażyści są zadowoleni z gospodarstw, w których odbywają staż, Stwierdzili, że gospodarstwa te spełniają ich oczekiwania, a o trudnościach na początku stażu już zapomnieli.  Z ich wypowiedzi wynikało, że wiele nauczycieli się przez te kilka tygodni, pod względem umiejętności zawodowych, jak i znajomości języka niemieckiego. Natomiast właściciele gospodarstw szkoleniowych, mówili o tym, że aklimatyzacja stażystów w początkowym okresie stażu nie była łatwa. Główne problemy na początku wynikały z konieczności używania języka niemieckiego. Spotkanie zakończono wspólnym grillowaniem

Następnego dnia grupa stażystów wraz z opiekunami wzięła udział w wyjeździe szkoleniowym do fabryki maszyn rolniczych firmy Claas, której Głowna siedziba mieści się w miejscowości Harsewinkiel. Firma Claas produkuje całą gamę maszyn rolniczych – ciągniki, kombajny zbożowe, sieczkarnie polowe, prasy kostkujące i rolujące, maszyny do zbioru pasz, ładowarki kołowe i teleskopowe.  Młodzież wraz z opiekunami i przewodnikiem, którym był były pracownik zakład,  zwiedzała fabrykę przez kilka godzin, a cały pobyt w Harsewinkel zakończono smacznym obiadem w stołówce zakładowej.

Po powrocie uczestnicy stażu przenocowali w Ośrodku w Nienburgu i następnego dnia wrócili do gospodarstw szkoleniowych.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć.